En Pahalı ve En Ucuz Şehirler: İstanbul Kaçıncı Sıraca.

Dünyanın en ucuz şehirleri Amerika’nın ambargo ile sıkıştırıp askeri operasyonlarla yıkmak istediği iki ülke; Suriye ve Vanezüella’nın başkantleri Şam ve Caracas. 133 şehrin yer aldığı listede İstanbul 48. Sırada…

Dünya şehirlerinde yaşama maliyetlerini her yıl ayrıntılı olarak hesaplayıp sıralayan The Economist Intelligence Unit, 2019 yılı listesini açıkladı. 133 şehrin yer aldığı listede İstanbul TL’nin döviz karşısındaki kaybından dolayı yabancı para birimi karşısında daha da ucuzlayarak en ucuz şehirler arasına girdi.

133 şehirde, 400 hizmet 160 ürün
133 şehirde 400’den fazla bireysel tüketim ve 160 ürün üzerinden; yiyecek, içecek, giyim, ev gereçleri ve kişisel bakım ürünleri, ev kiraları, ulaşım, faturalar, özel okullar, ev içi yardım ve eğlence maliyetlerini içeren fiyat ve hizmetlerinin karşılaştırılması ile yapılan araştırma ile oluşturulan listede üç kent, Paris, Hong Kong ve Singapur en pahalı şehirler olarak yer alırken, bunları Zürih, Cenevre, Osaka, Seul, Kopenhag, New York, Tel Aviv ve Los Angeles izliyor.

En pahalı şehirleri 
Dünyanın en pahalı şehirleri Zürih, Cenevre, Osaka, Seul, Kopenhag, New York, Tel Aviv ve Los Angeles .Paris , 2003’ten beri ziyaret edip yaşayabilecek en pahalı on şehir arasında yer aldı. Üstelik, ABD’deki şehirler , küresel akranlarına göre daha pahalı hale geldi.

En ucuz şehirler 
Dünyanın en ucuz şehirlerinin ise Amerika’nın ambargo uygulaması ve askeri operasyonlarına maruz olan Suriye ile Vanezuella’nın başkentleri Şam ve Caracas olması dikkat çekiyor. Bu iki şehri; Özbekistan-Taşkent , Kazakistan- Almatı , Hindistan- Bangalore , Pakistan- Karaçi , Nijerya- Lagos , Arjantin- Buenos Aires , Hindistan- Chennai izliyor.

TL’deki kayıp İstanbul’u ‘ucuz’ şehir yaptı 
İstanbul bu yıl listede 48 sıra gerileyerek 120.ci oldu. Geçen yıla göre 16 sıra gerileyen Moskova ise listede 102.ci sırada yer aldı.

Atina en pahalı şehirlerden 
Dünya Çapında Yaşam Maliyeti 2019 anketine göre, Atina , Yunanistan, dünyanın en pahalı şehirleri listesinde 86’dan 81’e yükseldi .

Kaynak Turizm Gazetesi