Kurban Bayramında Baltıklarda 5 Ülkede Untulmaz Beyaz Geceler Turu

BALTIKLARDA 5 ÜLKEDE UNUTULMAZ BEYAZ GECELER TURU
18 – 25 AĞUSTOS 2018
İstanbul – Minsk – Vilnius – Riga – Tallinn – Helsinki – İstanbul

kurban bayramı turu

1.GÜN: 18 AĞUSTOS 2018 CUMARTESİ İSTANBUL – MINSK
Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Prokon Turizm Kontuarı önünde saat 10:00’da buluşma. Bagaj, bilet ve biniş işlemlerinin ardından Türk Hava Yollarının TK 283 sayılı seferiyle 13:00’te Minsk’e hareket. Keyifli bir yolculuk sonrası yerel saatle 15:25’te Minsk’e varışımızın ardından Minsk şehir turumuz başlıyor. Bu turumuzda Bağımsızlık Caddesi, Zafer Caddesi, 18.yy ve 20.yy mimari anıtları olan Belediye Binası, Kutsal Ruh Katedrali, Meryem Ana Katedrali, Trinity bölgesinin varoş sokakları, dünyanın en muhteşem mimarı yapıları listesinde yer alan Zafer Anıtı ve Ulusal Kütüphane görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından otelimize transfer. Geceleme Minsk’teki otelimizde

2.GÜN: 19 AĞUSTOS 2018 PAZAR MINSK – VILNIUS
Sabah kahvaltısının ardından Stalin Hattı & 2. Dünya Savaşı Müzesi turumuz olacak. Minsk şehir merkezine 30 km. mesafede bulunan şehrin dışındaki gezilip görülebilecek önemli merkezlerden biri olan Stalin Hattı, Moskova’nın düşmemesi için Alman Ordusuna karşı Kızıl Ordu tarafından yüksek yerde konumlanmış bir savunma hattıdır. Stalin Hattı, II. Dünya Savaşında ”Savunma Hattı” olarak bilinmektedir. Stalin Hattı’nda II. Dünya Savaşı’nda kullanılan çok çeşitli silahlarla birlikte, kurulan savunma hattı da gezilecek olup, burada Askeri Ekipmanlar Açık Hava müzesinde tanklar, uçaklar, helikopterler ve toplar görülecek eserler arasındadır. Yaklaşık 1,5 saatlik gezimizin ardından 2. Dünya Savaşı Müzesine geçiyoruz. Nazi döneminde, 1944 yılında yapılan ve 2. Dünya savaşını betimleyen dünyadaki ilk müzedir. Müzede, partizan hareketi günlükleri, el yazısı ve basılı kitaplar, el yapımı silahlar vardır. Bugün 3.000 metrekarelik alana kurulmuş olan müze, savaş raporları, günlükler, çizimler, askeri birlikler, askeri üniformalar, askeri silahlara ev sahipliği yapmaktadır. Turumuz sonrası Vilnius’a hareket edeceğiz. Yaklaşık 4 saatlik bir yolculuğumuz olacak. Varışımızı takiben Vilnius panoramik şehir turunu yapıyoruz. Vilnius şehir

turunda; Katedral Meydanı, Vilnius Katedrali, Gediminas Kulesi, Gediminas Heykeli, St. Peter ve St. Paul Kilisesi, St. Anne Kilisesi ve Amber Galerisi gezildikten sonra Subacius Tepesi’nden şehrin panoramik manzarasının fotoğrafını çekme fırsatı. Ardından otelimize yerleşme. Geceleme Vilnius’ta otelimizde.

3.GÜN: 20 AĞUSTOS 2018 PAZARTESİ VILNIUS – RIGA
Sabah kahvaltısının ardından yola çıkıyoruz. İlk durağımız Vilnius’a 29 km. uzaklıkta bulunan Trakai olacak. Litvanya’nın eski başkenti olan Trakai, göller, tepeler ve ormanlık alan üzerine kurulmuş olan ve günümüzde hala Karaim Türkleri’nin yaşadığı bölgedir. 14. yy’da inşa edilmiş muhteşem manzarayı doya doya izleme imkanı bulacaksınız. Göl kenarında kurulmuş olan hediyelik eşya dükkanları, Litvanya Hatıraları için en doğru adreslerden biri. Sonrasında Riga’ya hareket edeceğiz. Yolumuz üzerinde diğer bir durağımız Haçlar Tepesi (Hill of Crosses) olacak. Burası Katolik Litvanya’nın kutsal yerleşim bölgesi. Bu bölgede yaklaşık 50.000 adet birbirinden farklı boylarda Hac bulunduğu tahmin edilmektedir. Litvanya’nın en etkileyici yerlerinden biri olan Hill of Crosses’i gezdikten sonra yolumuza devam ediyoruz. Yaklaşık 2,5 saat sonra Riga’da olacağız. Riga’da yapacağımız panoramik şehir turumuzda; Kedi Evi, Dome Katedrali, Özgürlük Anıtı, Büyük ve Küçük Lonca Binaları, Daugava Nehri ve şehrin diğer önemli bölgeleri bulunmaktadır. Şehir turumuzun ardından otele yerleşme. Geceleme Riga’daki otelimizde.
4.GÜN: 21 AĞUSTOS 2018 SALI RIGA
Sabah kahvaltısının ardından otobüse binmeden bayramlaşmamız var. Ama esas Kurban Bayramımızı akşam kutlayacağız. İYİ BAYRAMLAR!
Bugün ilk olarak Sigulda turumuz var. Riga’ya 51 km. uzaklıktaki, Letonya’nın en güzel şehirlerinden kabul edilen Sigulda şehir turunda Sigulda Kalesi, Gauja Milli Parkı, Gutman Mağarası, Turaida Kalesi ve Müzesi ziyaret ediliyor. Kalelerin arasında gezerken kendinizi Ortaçağ Avrupası’nda hissedeceğiniz Sigulda, yemyeşil ağaçları, ovaları, Gauja Nehri’nden oluşan muhteşem doğası ile sizi büyüleyecek. Öğleden sonra Jurmala Turumuz var. Letonya’nın Baltık Denizi kıyısında bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Jurmala şehir turunda bembeyaz kumsalları ve orman içerisinde yer alan romantik ağaç evleriyle Letonya’nın sayfiye bölgesi ziyaret ediliyor. Tertemiz çam kokulu havası, dingin atmosferi, şifalı suları, çamur kürleri ile Baltık Ülkeleri’nin en ünlü SPA otelleriyle yerli halkın ve turistlerin rehabilitasyon merkezi Jurmala… Hava kirliliğini önlemek amacıyla araba girişlerinin ücretli olduğu bu şirin sahil kasabasında dilerseniz ünlü SPA’larının tadını çıkartabilirsiniz. Arzu ederseniz yol boyunca uzanan şirin kafelerinde keyif yapabilirsiniz. Turumuzun ardından otele geri dönüş. Akşam ise Rosengrals Restoran’da Bayram Yemeğimiz var. Eski Riga’nın merkezinde bulunan, şehir limanından merkeze uzanan, gizli geçidin açıldığı 800 yıllık bir yapının mahzeninde kurulmuş, sadece mum ışıklarıyla aydınlatılmış, dekorundan çalışanlarına, yemeklerinden müziklerine, atmosferinden göz zevkine kadar her şeyi ile ziyaretçilerine Orta Çağ ziyafeti sunan harika bir tarihi Orta Çağ restoranıdır. Geceleme Riga’daki otelimizde.

5.GÜN: 22 AĞUSTOS 2018 ÇARŞAMBA RIGA – TALLINN
Sabah kahvaltısının ardından Tallinn’e hareket ediyoruz. Yol üzerinde Estonya’nın yazlık bir kasabası olan Parnu’da mola veriyoruz. Bir zamanlar çarların seçkin uğrak yeri ve gözde bir tatil beldesi olan bu güzel şehri keşfediyoruz. Yaklaşık 3 saat süren yolculuğun ardından Tallinn’e ulaşacağız. Tallinn’de yapılacak şehir turumuzda; gotik mimarinin en güzel örneklerini görme fırsatı yakalayacağımız şehir merkezi, Toompea Kalesi ve Tepesi, 13.yy Dome Katedrali, 19.yy Ortodoks Alexander Nevski Katedrali, 15.yy Belediye Binası ve St. Olaf kilisesi bulunuyor. Otele yerleştikten sonra serbest zaman. Geceleme otelde.

6.GÜN: 23 AĞUSTOS 2018 PERŞEMBE TALLINN
Sabah kahvaltısının ardından Rocca Al Mare Turumuz olacak. Avrupa’da sayısı az olan açık hava müzelerinden Rocca Al Mare turunda 18.yy Estonya kırsal yaşamına tanık oluyoruz. Geniş bir alan üzerine kurulu açık hava müzesi 18.yy dönemini yansıtan köy evleri, yel değirmenleri, ahşap kilisesi ve köy okulu ile sizi zamanda yolculuğa çıkartarak Estonya’nın geçmişine tanık ediyor. Birbirinden farklı evlerde eski dönem Estonyalıların yaşantısı teatral olarak anlatılıyor. Turumuzun ardından öğleden sonra Viking köyü turumuz olacak. Turumuzda Vikinglerin yaşam tarzını gözlemleme fırsatı bulup ayrıca ok ve balta atma, mancınık kullanma gibi aktiviteleri deneyimleyeceğiz. Ardından Viking atmosferinde güzel bir akşam yemeği yiyoruz. Turumuzun ardından otele transfer. Geceleme Tallinn’de otelimizde.

7.GÜN: 24 AĞUSTOS 2018 CUMA TALLINN – HELSINKI
Sabah kahvaltısının ardından Tallinn Limanı’na transfer olacağız. Helsinki’ye yapacağımız feribot yolculuğumuz sonrası Helsinki’de şehir turumuz başlayacak. Turumuzda; Helsinki Katedrali, Senato Meydanı, Hükümet Sarayı, Belediye Binası, Market Meydanı, Uspenski Orthodox Katedrali, Havis Amanda Heykeli’ni görme imkanı yakalıyoruz. Panoramik turumuzun ardından otele yerleşme ve serbest zaman. Geceleme Helsinki’deki otelimizde.

8.GÜN 25 AĞUSTOS 2018 CUMARTESİ HELSINKI – İSTANBUL
Sabah kahvaltısının ardından otelimizden bavullarımızla ayrılacağız. Bugün Porvoo turumuz var. Bu turumuzda eski şehir, şehir meydanı ve Porvoo katedralini göreceğiz. Finlandiya’nın en eski ikinci şehri olan Porvoo, kültürel açıdan harika bir atmosfere sahiptir. Turumuzun ardından havaalanına yolculuk için rehberimizle buluşup dönüş transferimizi yapıyoruz. THY’nin TK 1764 sayılı seferiyle 19:00’da İstanbul’a hareket ediyoruz. Saat 22:25’te İstanbul’a varışımızın ardından turumuzun sonu.

**TUR BEDELİ : 1675 €

GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER
– Türk Hava Yolları ile İstanbul – Minsk / Helsinki – İstanbul ekonomi sınıfı uçak bileti
– Helsinki-Tallinn Feribot Bileti
– 4* ve 5 * otellerde; Helsinki 1, Tallinn 2, Riga 2, Vilnius 1, Minsk 1 toplam 7 gece konaklama
– Sabah kahvaltıları
– Panoramik Helsinki, Tallinn, Riga, Vilnius ve Minsk şehir turları (Otobüsle)
– Helsinki, Tallinn, Riga, Vilnius ve Minsk’te akşam yürüyüşleriyle şehir turları (Arzu edenlerle yapılır ve şehir merkezi gezilir)
– Alan – otel – alan ve şehirlerarası tüm transferler
– Türkçe rehberlik hizmeti
– Seyahat Sigortası
– Porvo Turu(50 € dahil)
– Rocca Al Mare Açık Hava Müzesi Turu(50 € dahil)
– Viking Köyü Turu(55 € dahil)
– Parnu Turu(20 € dahil)
– Sigulda Turu(50 € dahil)
– Jurmala Turu(40 € dahil)
– Kaunas & Trakai Turu(65 € dahil)
– Stalin Hattı & 2. Dünya Savaşı Müzesi(30 € dahil)
– Viking Köyündeki Akşam Yemeği(30 € dahil)( İçecekler Hariç)
– Rosengrals Restoran’da Akşam Yemeği(40 € dahil) (İçecekler Hariç)

GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
– Yurtdışı çıkış fonu (15 TL)
– Vize Ücreti ( Yeşil pasaport sahiplerine vize gerekmemektedir )
– Kişisel harcamalar
– Öğle ve akşam yemekleri
– Tur Rehberi, Yerel Rehberler ve Şoför Bahşişleri