Rumeli ve Büyük Balkanlar Turu

24 Mayıs – 2 Haziran 2017

Balkanlar Turu, Rumeli Turu, Kültürel Tur

1. GÜN:  24 MAYIS 2017 ÇARŞAMBA – ANKARA – İSTANBUL – ÜSKÜP  

24 Mayıs Çarşamba sabahı saat 02:30’da Esenboğa Havalimanı İç Hatlar Terminali’nde buluşup bilet ve bagaj işlemlerinin yapılmasının ardından saat 04:00’te Türk Hava Yolları TK2105 sefer sayılı uçağıyla Ankara’dan İstanbul’a hareket ediyoruz. Saat 05:10’da İstanbul Atatürk Havalimanı’na varışın ardından İstanbul’dan gezimize katılacak olup uçak bilet, bagaj ve pasaport işlemlerini kendileri tamamlamış konuklarımızla Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşuyoruz ve saat 08:00’de TK1003 sefer sayılı uçakla İstanbul’dan hareket ediyoruz, yerel saatle 08.30’da Makedonya’nın başkenti Üsküp’e varıyoruz. Vardar Ovası’nda kurulmuş ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp şehir turumuzda ilk göreceğimiz yer Üsküp Kalesi ve kaleden şehrin manzarası olacak. Turumuzun devamında Yahya Paşa Camii, Mustafa Paşa Camii, Kapan Han, Davut Paşa Hamamı görülecektir. Eski Üsküp’ün hala yaşandığı Türk Çarşısı’nda kendinizi Türkiye’de gibi hissedeceksiniz. Şehri ikiye bölen Vardar Nehri üzerinde yapımı 1469 yılında tamamlanan Taş Köprü ya da bilinen diğer adıyla Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden yeni Üsküp’e doğru turumuza devam ediyoruz. Makedonların en büyük kahraman olarak kabul ettikleri İskender Bey Heykeli bizi Makedonya Meydanı’nda karşılayacak. Rahibe Teresa Anı Evini de panoramik olarak göreceğimiz yürüyüş turumuz Üsküp’ün simgelerinden eski tren garında son bulacak. Rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar verilecek serbest zamanda alışveriş yapabilir, Üsküp’ün kafelerinin tadını çıkarabilirsiniz. Bildirilen saatte otobüsümüzde buluşma ve otelimize hareket. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

Saraybosna Turu, Bosna Turu, Turistik Tur

2. GÜN: 25 MAYIS 2017 PERŞEMBE – ÜSKÜP- KALKANDELEN (TETOVA)- OHRİD 

Sabah kahvaltısından sonra Üsküp’ten ayrılarak önce Kalkandelen’e(Tetova) gidiyoruz. Pena (Köpük) Nehri kenarında, Şar Dağı eteklerine kurulu Kalkandelen’de muhteşem dekorasyonu ile göz kamaştıran Alaca Cami ve günümüzde de aktif bir Bektaşi Tekkesi olarak ibadet edilen Harabati Bektaşi Tekkesi’ni gördükten sonra akşam ismini kıyısındaki gölden alan Ohrid şehrine gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Ohrid’te.

Belgrad turu, Tatil Turları, Gezi Turları3. GÜN: 26 MAYIS 2017 CUMA – OHRİD RESNE – MANASTIR (BİTOLA) 

Sabah kahvaltısından sonra Resne ve Manastır’ı gezmek üzere otelden ayrılıyoruz (Ohrid-Manastır 80 km). Bugün önce Resne’de “Seramik Müzesi” olarak kullanılan Resne’li Niyazi Bey’in Konağını ziyaret ediyoruz (giriş ücreti dâhil), daha sonra Manastır (Bitola) kentine giderek Atatürk’ün Osmanlı döneminde eğitim gördüğü, günümüzde etnografik ve arkeolojik eserlerin yanısıra Atatürk ile ilgili dokümanların da sergilendiği, Askeri İdadi Müzesi’ni geziyoruz. (giriş ücreti dâhil), Bitola panoramik şehir turunda; Osmanlı döneminden kalma saat kulesi,İshak Camisi, St.Dimitri Kilisesini, Şirok Sokağı’nı geziyor ve öğlen Ohrid’e dönüyoruz. Ohri Gölü’nün kıyısında yapacağımız şehir turunda, Antik tiyatro, St. John Kaneo ve Ayasofya kiliseleri, St. Kliment Meydanı ve Osmanlı dönemi evlerin ve dükkânların bulunduğu çarşı gezilecektir. Akşam yemeği ve konaklama Ohrid’te.

4. GÜN: 27 MAYIS 2017 CUMARTESİ – OHRİD – TİRAN – SVETİ STEFAN – BUDVA  

Sabah çok erken saatlerde alacağımız kahvaltı sonrası (paket kahvaltı olabilir) Ohri’den ayrılarak Arnavutluk’a doğru yola çıkıyoruz. Arnavutluk sınır geçişimizi takiben, eşsiz doğa manzaralı yollardan Arnavutluk’un başkenti Tiran’a ulaşıyoruz. Yaklaşık 500 yıl Osmanlı idaresinde kalmış şehirde; Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Opera Binası panoramik olarak görülecek yerlerdir. Öğleden sonra Budva’ya hareket (Tiran – Budva 220 km). Arnavutluk ve Karadağ’ın doğal güzelliklerini seyrederek yapacağımız yolculuk ile günümüzde otel olarak faaliyet gösteren Sveti Stefan Adası’nda yukarıdan fotoğraf molası veriyor, akşam saatlerinde Adriyatik denizi kıyısında bulunan Karadağ’ın en önemli turizm merkezi Budva’ ya varıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Budva’da.

5. GÜN: 28 MAYIS 2017 PAZAR – BUDVA – KOTOR – DUBROVNİK

Sabah kahvaltısından sonra Karadağ’ın Dalmaçya sahilinde en önemli tarihi ve turistik şehri olan Budva’da Yat Limanı, Ricardova Glava Plajı, Katolik Kilisesi, Sloven Plajı ve Budva Kalesi’nin surları ile tarihi sokakları geziyoruz. Şehir turu ardından Akdeniz’in en güzel körfezlerinden biri olan Boka Körfezinde, dağ eteğine kurulmuş UNESCO Dünya Kültür Miras listesinde yer alan Kotor’a gidiyoruz. Kotor’da panoramik şehir turunda St. Triphon Katedrali, St. Luka Kilisesi, St. Karampana Çeşmesi, 17.yy saat kulesi ve kent merkezi gezisi ardından Adriyatik’in incisi Dubrovnik’e hareket edeceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Dubrovnik’te.

6. GÜN: 29 MAYIS 2017 PAZARTESİ – DUBROVNİK ( NEUM- POÇİTEL) – MOSTAR 

Sabah kahvaltısından sonra UNESCO Dünya Kültür Miras listesinde bulunan Dubrovnik’te tarihi sokakları, kiliseleri ve limanı ile Avrupa’nın en güzel kalelerinden biri içerisine kurulmuş eski şehir meydanında panoramik şehir turu yapacağız. Yürüyerek yapacağımız gezimizde 4. yy’dan kalma ve Avrupa’nın halen aktif olan en eski eczanesine de ev sahipliği yapan Francis Manastırı, Rector Sarayı, şehir kapılarını, kuleleri ve kale surlarını 16.yy yapımı günümüzde devlet arşiv binası olarak kullanılan  Sponzo Sarayı şehir kapıları, diğer önemli yapılar görülecektir. Turumuzun bitimi ile birlikte serbest dolaşım kendinizi ortaçağ hissedeceğiniz sokaklarında gezebilirsiniz. Öğle yemeği için serbest zaman sonrası Hırvatistan’dan  Bosna-Hersek’e hareket ediyoruz. Bosna’nın Adriyatik kıyısındaki tek şehri olan Neum’da mola verip, eski Osmanlı şehri Poçitel’i göreceğimiz yolculuk sonrası Mostar’a varış. Mostar’a varışımızla birlikte yapacağımız panoramik şehir turunda göreceğimiz en önemli eser şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü olacak. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri’ne Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseredir. Köprü, 1993 yılının Kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, Unesco ve Dünya Bankası’nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan orijinal taşları da kullanılarak yeniden inşa edilen köprü 2004yılında tekrar açılmıştır. Mostar eski şehrinin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğimiz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğrafını çekebileceğimiz noktadır. Turumuzun ardından rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar alışveriş ve kişisel keşifleriniz için serbest zaman.  Akşam yemeği ve konaklama Mostar’da.

Balkanlar turu, Belgrad turu

7. GÜN: 30 MAYIS 2017 SALI – MOSTAR (BLAGAY) – SARAYBOSNA

Sabah kahvaltısından sonra Buna Nehri’nin kaynağında kurulmuş Blagay’da; Sarı Saltuk Tekkesi ‘ni (giriş ücreti dâhil) gezdikten sonra Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’ya geçiyoruz. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Osmanlı idaresi altında kaldığı dönemlerde yapılan tarihi binalarla çevrili caddeleri, tarihi çarşıları, kilise, sinagog ve Camileri ile Baş çarşıyı geziyoruz. I. Dünya Savaşı’nın başlamasına neden olan suikastın yapıldığı tarihi Latin Köprüsü, Hüsrev Bey Cami ve Sönmeyen Ateş Anıtı’nı gördükten sonra otele yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama Saraybosna’da.

8. GÜN: 31 MAYIS 2017 ÇARŞAMBA – SARAYBOSNA-BELGRAD  

Sabah kahvaltısından sonra Bosna Nehri’nin kaynağında kurulmuş ve şehrin en güzel parkı olan Vrelo Bosna’yı geziyor, Saraybosna’da; savaş döneminde iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı Tünel Müzesi’ni (giriş ücreti dâhil) ziyaret ediyor ve Belgrad’a gitmek üzere Saraybosna’dan ayrılıyoruz. Akşam Belgrad’a varış. Akşam yemeği ve konaklama Belgrad’da.

9. GÜN 1 HAZİRAN 2017 PERŞEMBE – BELGRAD

Sabah kahvaltısı sonrası Belgrad’da yapacağımız panoramik şehir turunda; Yeni Belgrad, Adalet Sarayı, Parlamento, Terazije Caddesi, Ulusal Tiyatro, Osmanlı Ordusunun  ikmal merkezlerinden Belgrad Kalesi, Kale Meydanı, Taş Meydan, Şehit Ali Paşa Türbesi, Bayraklı Cami, Meryem Ana Gül Kilisesi ve Sava Katedrali’ni görüyoruz.Bugün ayrıca Dedinje’de Josip Broz Tito’nunMozolesi de gezilecektir. Akşam yemeği ve konaklama Belgrad’da.

10.GÜN: 2 HAZİRAN 2017 CUMA – BELGRAD-İSTANBUL-ANKARA 

Sabah kahvaltısından sonra saat 17.00’ye kadar serbest zaman. Belgrad’ın keşfine devam edebilir ve şehrin güzelliklerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Dileyen misafirlerimizle Sırp kökenli Amerikalı bilim adamı mucit, fizik ve elektro fizik buluşları ve özellikle elektrik akımlarının kablosuz taşınabilmesi ile Dünya’da bilinenleri kökünden değiştiren birçok buluşa imza atan Nikola Tesla Müzesi’ni geziyoruz aynı zamanda şehrin havalimanına da ismi verilmiştir. (Bu gezi için önceden rehberinize katılım bilgisi verilmeli ve rezervasyon yapılmalıdır. Giriş ücreti 5 Euro’dur.) Saat 17.30’da otelden Nicola Tesla Havalimanı’na transfer olacağız. Saat 20.20’de TK 1084 sefer sayılı uçakla Belgrad’dan İstanbul’a hareket. Saat 23.05’te İstanbul Atatürk Havalimanı’na varış ve İstanbul’dan ayrılacak misafirlerimizle vedalaşma.
Saat 02:20’de  TK 2192 sefer sayılı uçakla İstanbul’dan hareket. Saat 03:40’ta Esenboğa Havalimanı’na varış ve gezimizin sonu.

Tur Ücreti:      1.350 EUR  ( İstanbul’dan katılacak olanlar için 1.300 EUR )

Ücrete Dâhil Olanlar

 • Ankara / İstanbul / Üsküp ve Belgrad/ İstanbul / Ankara arası THY ile uçuş
 • THY ile Ankara-İstanbul gidiş-dönüş bağlantı uçuşları 50 EUR dâhil.
 • Havalimanı vergileri
 • 3*- 4* ve 5* yıldızlı otellerde 8 gece konaklama,
 • Üsküp’te 1 gece Hotel Stone Bridge 5* veya benzeri otelde yarım pansiyon konaklama
 • Ohrid’te 2 gece Hotel Sileks 4* veya benzeri otelde yarım pansiyon konaklama.
 • Ulcinj veya İşkodra’da 1 gece 4* Otrant Ulcıng veya 4* Colesseo İşkodra veya benzeri otelde yarım pansiyon konaklama.  (Budva’da müsaitlik olmaması durumunda)
 • Dubrovnik’te 1 gece Hotel Asterea 3* veya benzeri otelde yarım pansiyon konaklama
 • Mostar’da 1 gece Hotel City 4* veya benzeri otelde yarım pansiyon konaklama
 • Saraybosna’da 1 gece Hotel Hollywood 4* veya benzeri otelde yarım pansiyon konaklama
 • Belgrad’da 2 gece Hotel Astoria 4* veya benzeri otelde yarım pansiyon konaklama)
 • Resne Müzesi, Manastır Müzesi, Kotor, Balagay Sarı Saltuk müzesi, Tünel Müzesi, Tito Mozolesi gezileri ve giriş ücretleri ve Ohrid Göl Turu
 • Kahvaltılar (9) ve akşam yemekleri (9)
 • Program’da belirtilen tüm transferler
 • Program’da belirtilen tüm geziler
 • 20 Kg. bagaj taşımacılığı,
 • Tur boyunca Tecrübeli Türkçe Rehberlik hizmetlerimiz.
 • KDV
 • Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

 

Ücrete Dâhil Olmayanlar

 • Schengen vize ücreti (120 Euro)(Geçerli çok girişli Schengen veya yeşil pasaportu olan misafirlerimizin vize almasına gerek yoktur. Geçerli vizesi olan misafirlerimizin vizelerinin çok girişli olması hususuna dikkat etmeleri gerekmektedir)
 • 15 TL yurt dışı çıkış pulu.
 • Öğle yemekleri
 • Bahşişler
 • Dâhil olduğu belirtilmeyen müze giriş ücretleri
 • Alkollü ve alkolsüz içkiler, telefon, ütü, ilaç gibi kişisel harcamalar
 • Opsiyonel Nicola Tesla Müzesi.